sadzimy rośliny egzotyczne  

superman1
 
Cześć :d
Dziś pokażę wam jak wyhodować z pestki sadzonki owoców egzotycznych.

1. Awokado

indeks.jpg


Z owocu wyjmujemy nasiono i wycieramy je z resztek miąższu, a następnie wkładamy na 48 godzin do ciepłej wody i odstawiamy, najlepiej na kaloryfer.
Następnie ostrożnie ściągamy cienką, brązową skórkę.Nierzadko na nasieniu widać już szczelinę -
to nieomylny znak, że wkrótce pojawią się kiełki.
Przygotowane nasiono układamy teraz ostrym końcem do góry i w górną część ostrożnie wtykamy  trzy wykałaczki(wciskamy je tylko tak daleko, by dobrze się trzymały). Odpowiedniej wielkości słoik napełniamy po brzegi wodą, a na brzegu układamy konstrukcję z pestki i wykałaczek.
Naczynie odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce(min.21 stopni). Dolny koniec nasiona musi być cały czas zanurzony w wodzie. Na pojawienie się pierwszych korzeni trzeba będzie poczekać od 10 dni do około 6 tygodni. Gdy pokaże się kiełek, przenosimy naczynie na parapet, pilnując jednak, by nie wystawić rośliny na bezpośrednie słońce. Słoik owijamy folią, tak by nie dopuścić światła do korzeni. Roślinę przesadzamy do doniczki dopiero wtedy, gdy korzenie wypełnią cały słoik. Podłożem powinna być zwykła ziemia do kwiatów. Awokado rośnie szybko, często tworząc przy tym bardzo długi środkowy pęd.
:d
  • awatar sarfinger: a ja wsadziłam prosto do ziemi i tak wyhodowałam kilka takich drzewek awokadowych ;) fajnie nawet wyglądały,ale potem trochę je chyba przesuszyłam,pogubiły liście i mi zwiędły :( ale jak kupię znowu awokado to zasadzę znowu,moze teraz Twoim sposobem :)
  • awatar Jan2155: @sarfinger: A ja posadziłem moim sposobem miesiąc i pół temu i właśnie teraz puszcza mi kiełek a korzenie ma długie z bocznymi
Pokaż wszystkie (2) ›